Pomáháme Vám vytvořit útulné,
čisté a zdravé prostředí

Úklid 

Rady na konkrétní skvrny

Krev

Čerstvá krev na tkanině pereme ve studené vodě spolu s kuchyňskou solí nebo mýdlem.Zaschlou krev odstraníme na bílém prádle směsí peroxidu vodíku s trochou amoniaku. Nepoužívat však na barevné a silonové tkaniny.

Žvýkačka

Nejprve látku se skvrnou vložíme na chvíli do mrazáku, aby žvýkačka ztuhla anebo ji potíráme kouskem ledu. Zmrazenou žvýkačku opatrně odstraníme, abychom nepoškodili vlákna textílie. Zbylé části lze odstranit odlakovačem na nehty nebo rozpouštědlem.

Vosk

Odstraníme ztuhlý nános vosku z tkaniny. Barevný vosk, v žádném případě nepřežehlujeme. Mohlo by se stát, že by se tkanina obarvila. Nejvhodnější je potřít skvrnu saponátem. Necháme chvilku působit, poklepeme a následně vypereme ve vlažné vodě. Skvrny od bílého vosku odstraníme tak, že látku vložíme mezi dva savé papíry a přežehlíme je žehličkou. Papír měníme nebo posouváme, aby nedošlo k rozšíření skvrny. Zbytek vosku můžeme odstranit chemickým benzínem nebo saponátem a následně vypereme ve vlažné vodě.

Inkoust

Namočíme do vlažné vody spolu s kuchyňskou solí. Barevné zbytky dočistíme 3 % peroxidem vodíku. Staré skvrny necháme raději vyčistit v čistírně.

Káva

Čerstvou skvrnu odstraníme vlažnou vodou spolu s přídavkem pracího prostředku s bělící složkou. Barevné zbytky dobělíme 3% peroxidem vodíku. Starou skvrnu od kávy doporučujeme svěřit čistírně.

Čaj

Čerstvé skvrny vyčistíme pomocí saponátu anebo vlažné vody s citrónovou šťávou.

Bíle víno

Skvrnu potíráme lihem, poté roztokem saponátu. Tkaninu pak propláchneme ve vlažné vodě.

Červené víno

Skvrnu bezpodmínečně ihned posypeme kuchyňskou solí a pak vypereme v pracím prostředku s bělící složkou. Necháme-li skvrnu od vína zaschnout, je téměř nemožné ji odstranit.

Pivo

Starou skvrnu raději svěříme do odborných rukou čistírny. Čerstvou skvrnu odstraníme ve vlažné vodě s přídavkem kuchyňské soli nebo lihu.

Ovoce

Čerstvé skvrny je nejvhodnější čistit okamžitě pod tekoucí vlažnou vodou s příměsí bělícího pracího prášku s obsahem enzymů. Barevné zbytky dobělíme 3 % peroxidu vodíku.

 

Obecné rady při čištění skvrn

  • Skvrny čistíme ihned jakmile se skvrna utvoří. Starou skvrnu lze totiž vyčistit zpravidla obtížněji. Na úvod se okamžitě několikrát vymyje čistou teplou vodou. Na odstraňování skvrn se nedoporučuje používat horkou až vařící vodu, která způsobí probarvení vlákniny. Tím se stává skvrnou neodstranitelnou.
  • Než použijeme čisticího přípravku, musíme jej předem vyzkoušet tak, že se pokusíme vyčistit skvrnu stejného původu na nepotřebném kousku z podobného materiálu a nebo na nefunkční a nebo nepohledové části, abychom se vyhnuly poškození čištěného předmětu. Teprve pak přistoupíme k vlastnímu čištění.
  • Rozpouštědla se volí i vzhledem k podkladu, na kterém skvrna vznikla.
  • Jestliže k odstranění skvrn použijeme tekutého čisticího přípravku a dovoluje-li to čištěný předmět, podložíme znečištěné místo utěrkou nebo složeným sacím papírem. Tak odstraníme spolu s nečistotami i rozpouštědlo.
  • Neexistuje univerzální čisticí přípravek, který by odstraňoval všechny skvrny všech druhů na různých podkladech.

 

Typy skvrn a jejich čištění

Skvrny po čokoládě

Použijeme benzín. Po uschnutí vykartáčujeme

Skvrny po vejcích

Skvrny se nechají zaschnout a potom se čistí teplým vodným 1,5 procentním roztokem boraxu; nakonec se vymyjí horkou vodou

Skvrny po kečupu

Použijeme roztoku vody a octa

Skvrny po krvi na papíru

Vyčistí se tak, že se bílý škrob rozmíchá s malým množstvím vody na listou kaši, nanese se na skvrnu a nechá se na ni delší dobu působit. Po vyschnutí a odstranění kaše má skvrna zmizet.

Poznámka: Nepomáhá-li tento způsob čištění, použije se 'peroxidu vodíku podle tohoto návodu:

Skvrny po krvi na dřevě

Skvrny krve na dřevě se odstraňují potřením 3 procentním roztokem peroxidu vodíku s několika kapkami čpavku (roztok při tom šumí). Skvrny na hladkém dřevě lze smývat i velmi zředěnou kyselinou sírovou.

Skvrny po žvýkačce

Skvrny po žvýkačce Třeme ledem a pak se odlepí

Skvrny po plísni na kožených předmětech

Připravíme si tento roztok: 80 ml vody se smíchá s 20 ml zředěného roztoku peroxidu vodíku a 20 ml čpavku. Skvrna se potře roztokem a za hodinu se důkladně vymyje vodou.

Skvrny po olejové barvě na skle

Smíchá se louh sodný, mazlavé mýdlo a 'Čpavek a skvrna se touto směsí navlhčí. Louhem se vyschlé skvrny změkčí, načež je lze snadno odstranit nožem.

Skvrny po olejové barvě na kožených předmětech

Čerstvé skvrny po olejové barvě se dají odstranit různými rozpouštědly: benzínem, terpentýnovou silici, trichlóretylénem; nakonec' se vymyjí teplou vodou s mýdlem.

Čerstvé skvrny po olejové barvě na tkaninách

Použijeme benzínu, trichlóretylénu, terpentýnové silice nebo její náhražky.

Skvrny po medu

Promyjí se horkým vodným roztokem sody.

Skvrny po krému na boty.

Skvrny po krému na bílých stolech, křeslech apod. se, vytírají hadříčkem namočeným v benzínu nebo trichlóretylénu.

Skvrny po kávě

Namočíme do chladného mléka, pak vypereme.

Skvrny po červeném vínu

Třeme solí a pak vypereme ve studené vodě.

Různé skvrny na že leze, mědi a kamenech

Skvrny se odstraňují roztokem 10 g uhličitanu amonného ve 100 ml vody. Skvrna se důkladně vytře tímto roztokem a vymyje se čistou vodou.

Skvrny po stolním oleji

Čerstvé skvrny po pokrmovém oleji se vyčistí benzínem, trichlóretylénem, chloridem uhličitým, terpentýnovou silicí.

Skvrny po tuku na papíře

Skvrny po tuku se odstraňují např. benzínem, chloridem uhličitým, trichlóretylénem.

Skvrny po rzi na mramoru

Mramorové desky se nejprve očistí od mastné špíny organickým. rozpouštěd1em (benzínem, trichlóretylénem). Potom se na desku působí horkým 5procentním vodným roztokem vinného kamene a 5 % ním vodným roztokem octanu sodného. Je možno také použít horkého roztoku pyrosiřičitanu sodného. Tvoří se přitom rozpustná sůl, která se dá snadno vymýt.

Poznámka: Často jde rezavé místo vyčistit mechanickým třením tkaninou posypanou křídou, hlinkou, prosetým popelem apod.

Skvrny po sazích

Vytírají se čerstvým chlebem. Skvrna se může také dobře vyčistit mýdlem. Skvrny po sazích lze odstranit i kašičkou z benzenu á bílé hlinky nebo z trichlóretylénu a bílé hlinky. Po vyschnutí pasty se její zbytek vydrobí a vykartáčuje.

Skvrny po ostružinách

Použijeme citron a sůl střídavě jeden po druhém

Skvrny po trávě

Použijeme líh a vypereme v roztoku čistícího prostředku

Skvrny po tuku na parketách

Tukové skvrny se odstraní kaší připravenou z benzínu a bramborové mouky, Po vyschnutí se ulpěný zbytek odstraní nožem.

Skvrny po tuku na kožených předmětech

Tukové skvrny se vyčistí kaší připravenou z benzínu a srážené křídy. Po vyschnutí kaše se ulpěný zbytek důkladně setře.

Skvrny po rtěnce

Použijeme líh a pak ručně vypereme

Skvrny po petroleji na papíře

Odstraníme je tak, že papír se skvrnou držíme nad malým plaménkem ve vzdálenosti 20-30' cm. Po několika minutách se petrolej z papíru odpaří.

Poznámka: Stejně dobře se skvrny odstraní, -jestliže se pokryjí pijavým papírem, který se přežehlí horkou žehličkou.

Skvrny po inkoustu

Pokapeme čerstvou citrónovou šťávou a pak čpavkem (někdy pomůže i líh).

 

Koberce

Všeobecně je rozšířen názor, že se koberce nehodí do prostor, ve kterých se pohybují alergici. Znečištění, prach a roztoči, kteří v nich žijí, alergikům příliš neprospívají.

Kdy je lepší koberec než podlaha

Bylo zjištěno, že prach, který usedá do koberce, je jeho jemnými vlákny přidržen a tudíž nedochází k jeho víření při chůzi, jako například u tvrdých podlahovin. Tím se nedostává do dýchacího ústrojí člověka. Pokud nemůžeme několikrát denně podlahu setřít, je lepší pořídit si koberec, který na sebe prach váže.

Vyvrácení mýtů

Aby kobercový průmysl vyvrátil fóbii okolo alergií, spojených s užíváním koberců, dokonce finančně podporuje průzkum „lepší vzduch a zdravé prostředí“. Speciálně zkoušené koberce nesou značku TUV-Siegel: „Für Alergiker geeignet“ (vhodné pro alergiky). “ Dva německé výzkumné ústavy zpracovaly studii prašnosti ve vnitřním prostředí – porovnávaly prostory s celoplošnými koberci s prostory s pevnými podlahami – ukázalo se, že v místnostech s koberci je o 50 % menší koncentrace jemných prachových částic než v místnostech s pevnou podlahou. Navíc výzkum prokázal, že v koberci roztoč primárně nežije, není tam pro něj vhodné prostředí. Dostane se tam až z postelí a pohovek.

Koberce šetří náklady na topení

V místnostech s celoplošným kobercem má člověk příjemný pocit tepla už při teplotě o cca dva stupně nižší než v prostorách s tvrdou podlahou. V takové místnosti můžeme v klidu termostat nastavit na nižší teplotu a ušetřit tak až 12 % nákladů na topení. Koberec sám o sobě udržuje v místnosti teplo, je příjemný na došlap.

Co dělat, když jste alergičtí

Pokud se dozvíte, že jste alergičtí na prach, neznamená to, že se musíte okamžitě zbavit všech koberců. Je nutné trochu upravit životní styl,pravidelně větrat, změnit způsob vytápění. Na jedné straně je v pořádku, že dokonale těsnicí okna a dveře přinášejí tolik potřebnou úsporu energie. Na druhé straně nepřetržité vytápění ústředním topením bez pozitivního odtahu vzduchu probíhajícího komínem kamen a nedostatečné větrání místností podporuje růst roztočů, plísní a bakterií.

Co říci na závěr

Roztoči a jejich alergeny jsou častým důvodem vzniku alergií jako je astma, senná rýma a jedinou cestou jak tomu zamezit je prát koberce.

V případě údržby koberců se není nutné bát pravidelného čištění například extrakční metodou odbornou firmou. Vezmeme-li v úvahu pořizování profesionálního stroje nebo i jeho půjčování s nákupem drahých a mnohdy málo dostupných vhodných přípravků, neznamená to vždy zvýšení nákladů na údržbu. Zároveň je na místě přiznat, že jde o odbornost, pohodlí a časovou úsporu. Doporučujeme však vybírat firmy zavedené a s praxí v této problematice.

autoreklama.jpg

KONTAKT

Pavel Novák - Komplexní servis

Jana Marka 1166/19, 184 00 Praha 8


mobil: 604 947 079 - Pavel Novák


email: komplexniservis@seznam.cz

www.komplexniservis.cz

komplexni-servis-logo-rgb.png