Pomáháme Vám vytvořit útulné,
čisté a zdravé prostředí

Úvodní strana » Poradna » Byt pro alergika

Zařizujeme byt pro alergika

Bláznivá doba a stále více nových látek kolem nás alergiím jenom nahrávají. Zrak ani jiný smyslový orgán nás neupozorní na to, co vdechujeme (prach, roztoči), indikátorem je často až alergická reakce, a to už bývá pozdě. Zařizujete byt a jste alergik? Není to žádný problém, pouze je potřeba dodržovat jistá pravidla a zásady. Nabízíme pár užitečných rad.

Představa, že v draze opraveném bytě budete mít problémy s dýcháním, jelikož jste podcenili výběr kvalitní digestoře či matrací, není moc příjemná. „Sepište si před opravou bytu všechny priority, tak předejdete problémům. Na rozdíl od pylové alergie, před kterou v sezoně téměř neutečete, jde s roztoči účinnými prostředky, jako je například přírodní sprej MILBIOL, bojovat,“ radí alergoložka a imunoložka MUDr. Blanka Haindlová. „Alergeny roztočů z domácího prachu jsou totiž nejčastější příčinou celoroční alergické rýmy,“dodává MUDr. Haindlová. Prašnost bytového a domovního prostředí závisí na několika faktorech. Některé můžeme ovlivnit při zařizování interiéru.

image002.jpg
 

Alergické reakce vyvolávají především exkrementy roztočů. V průběhu svého života jsou jich schopni vyprodukovat množství, které odpovídá až dvě stě násobku jejich váhy. Libují si v teple, vlhku a tmě, proto se v domácnosti vyskytují především v lůžku, kobercích, sedačkách a dalších textiliích. Pomocí spreje MILBIOL se alergických onemocněních způsobených roztoči lze zbavit. Jedná se o čistě přírodní složení, které je pro lidský organismus naprosto neškodné. MILBIOL působí poměrně jednoduše, stačí nastříkat ze 40–50centimetrové vzdálenosti na postižený povrch, kam se ihned vsaje a vše zůstává suché. Aplikací spreje na dané materiály (nejpostiženější jsou především přírodní vlákna, bavlna) roztočům zničíte potravinovou základnu. Tím téměř ihned zastavíte nejen jejich vývoj, ale i rozmnožování, jelikož ani larvy nemohou v prostředí bez potravy přežít a umírají.

 

1. Postelí to začíná

Základem všeho je pokoj, kde spíte. Ložnice, dětský pokojíček nebo pokoj pro hosty, tam všude začíná velký boj s roztoči. Lůžkoviny je dobré nechat půl hodiny před uložením vyvětrat, a pokud to jde, vůbec nezastýlat. Přesně to totiž brání roztočům v jejich dalším vývoji a přežití. Péřové přikrývky a polštáře nahraďte dutým vláknem. Perte nad 60 °C, povlečení měňte nejméně 1x za 14 dnů. Přikrývky a polštáře 1x za 3 měsíce. Rám postele se snažte vybrat co nejjednodušší, tak aby prostor pro prach dostal minimální příležitost.

Doporučení alergologa: Nezapomínejte na pravidelné čištění matrací, kde život roztočů vzniká. Zde všude se doporučuje použít čistících prostředků proti roztočům, jako je např. MILBIOL. V dětském pokojíčku se snažte odstranit plyšové hračky, které jsou pro alergiky velmi nevhodné.

 

2. Podlaha

V první řadě nezapomínejte na kvalitní podlahu a snažte se minimalizovat textilie. Koberce či předložky podlahu sice oživí, ale líbí se i roztočům, kteří se v nich zabydlí. Dobrou variantou je dlažba či plovoucí podlaha. Tyto povrchy jsou jednoduché na údržbu, každodenní vytření vlhkým hadrem odstraní prach i roztoče.

 

3. Kuchyně

Významnou součástí bytu je pro většinu z nás kuchyně. Při její realizaci nezapomínejte na to, že by její součástí měla být i vhodná digestoř, která odsaje nejen páry vzniklé při vaření. Při správné údržbě nám život zpříjemní, naopak roztočům a plísním se dařit nebude. Doporučení alergologa: Výkonná digestoř je to, na čem se vám doopravdy nevyplatí šetřit.

 

4. Nábytek

Nepodceňujte materiál, ze kterého je zhotovený nábytek a další předměty v bytě. Alergici by měli upřednostňovat dobře omyvatelný a na údržbu snadný materiál. Například v drobných rýhách ve struktuře dřeva se více drží prach a hůře se čistí než například sklo. Vhodné jsou proto snadno omyvatelné materiály, jako je plast, porcelán, sklo či kov. Častá údržba je jednoduchá a každé snížení množství prachu snižuje prostor pro roztoče, mikroby a plísně.

Doporučení alergologa: Korek, tkaniny či těžko udržovatelné materiály nedoporučuji z důvodů lehkého usazení nejenom prachu, ale i pylů. Vhodné nejsou ani lepené zátěžové koberce, které odpařují formaldehyd. To může být počátek toxicko-alergické reakce.

 

5. Okna, stěny

Záclony už mají svoji slávu dávno za sebou. Dnes je nahradily dekorativní žaluzie. Vybrat si můžete z bohaté nabídky odstínů, materiálů i výrobců. Oproti záclonám jsou i finančně dostupnější a jednodušší na údržbu. Hlavním kritériem by měla být snadná údržba a to žaluzie splňují. Tapety nahraďte malbou. Vlhkost v bytě uchovávejte kolem 50 %. Při vyšší vlhkosti vznikají ideální podmínky k množení roztočů, plísní a dalších mikroorganismů. Pravidelné větrání je velmi důležité.

Firma Santoz uvádí na trh nový přípravek (nejen) pro alergiky – MILBIOL. Tento sprej pomáhá při alergických onemocněních způsobených roztoči, je volně dostupný v lékárnách a díky čistě přírodnímu složení je pro lidský organismus naprosto neškodný. Přípravek pomáhá hubit roztoče v matracích, přikrývkách a čalouněních, tedy v místech, kde jich je největší koncentrace, a tedy hrozí nejvyšší riziko alergické reakce.

Roztoči jsou spolu s pyly a prachem nejčastějšími zdroji alergických reakcí. Roztoči se živí malými kousky kůže, lupů, vlasů, které se zachycují nejčastěji v matracích a lůžkovinách. Tam se roztoči potom velmi rychle množí a jejich výkaly způsobují nepříjemné alergické reakce. Sprej MILBIOL působí poměrně jednoduše. Sprej stačí nastříkat ze 40–50centimetrové vzdálenosti na postižený povrch, kam se ihned vsaje a povrch zanechá suchý. Aplikací spreje na dané materiály (nejpostiženější jsou především přírodní vlákna, bavlna) roztočům zničíte potravinovou základnu. Tím téměř ihned zastavíte nejen jejich vývoj, ale i rozmnožování, ani larvy nemohou v prostředí bez potravy přežít a umírají.

Přípravek MILBIOL se doporučuje používat opakovaně. Po první aplikaci spreje MILBIOL se doporučuje ošetření zopakovat znovu po 4 až 6 týdnech. Ochranný účinek potom vydrží nejméně 8 měsíců až rok.

Zároveň u MILBIOLu nehrozí riziko zdravotních komplikací. Přípravek totiž obsahuje plně účinnou přírodní látku, která se získává ze semen stromu jménem Azadirachta indická. Olej tohoto stromu je vysoce efektivní při boji proti roztočům. „Na rozdíl od ostatních prostředků, které v lékárnách naleznete, je MILBIOL postaven na přírodní bázi a účinná látka je pro lidský organismus neškodná. Prostřednictvím přípravku zmaříte potravinovou základnu roztočů, neboť jim kožní šupiny lidí a lupy přestanou chutnat,“ vysvětluje Petr Novák ze společnosti Sandoz, která přípravek vyrábí.

Sprej je sice vyvinut na bázi oleje, ale na nábytku, lůžkovinách ani matracích nezanechává žádné skvrny. Je nemastný a bezbarvý, proto se ho nemusí nikdo bát použít na jakémkoliv materiálu. Čím déle je používán, tím více se snižuje riziko alergické reakce, zároveň se posiluje imunitní systém a v dlouhodobém horizontu tak klesá náchylnost jedince na další alergie.

autoreklama.jpg

KONTAKT

Pavel Novák - Komplexní servis

Jana Marka 1166/19, 184 00 Praha 8


mobil: 604 947 079 - Pavel Novák


email: komplexniservis@seznam.cz

www.komplexniservis.cz

komplexni-servis-logo-rgb.png