Pomáháme Vám vytvořit útulné,
čisté a zdravé prostředí
Malování
Barvy a jejich využití
K dobré náladě a spokojenému bydlení výrazně přispívají i barvy použité v interiérech.
Barvy jsou nedílnou součástí našeho života. Ovlivňují naše pocity, nálady, celkovou duševní pohodu. Každou barvu vnímáme jinak. Její působení ovlivňuje naši náladu a naše pocity, ale i naši fyzickou pohodu. Obsáhle vědecké výzkumy dokázaly, že lidský organizmus reaguje na určité barvy změnou dýchací frekvence a srdečního pulsu, krevního tlaku a jiných vnitřních funkcí. Náš pocit z nějakého prostoru se podvědomě orientuje podle přírody. Jsme zvyklí mít nad hlavou většinou světlé nebe a pod nohama tmavší barvu písku, kamení, půdy, mechu nebo trávy.
Barvu lze využít k posílení atmosféry, stejně jako k praktickým úpravám vnitřních prostorů. Jejich správný výběr vám zaručí, že se v každém svém pokoji budete cítit příjemně a pohodlně.
MODRÁ
Modrá barva uklidňuje a zmírňuje nervozitu, neklid a poruchy spánku. Modrá a modrozelená jako barvy vody a ledu jsou však také pociťovány jako studené. Skutečně může člověk v místnostech, v nichž tyto barvy převládají, v zimě pocit, že nejsou dostatečně vytopené i když je tam objektivně dost teplo. Je ideální pro místnosti, kde bychom měli odpočívat – ložnici a koupelnu.Intenzívní odstíny modré působí pozitivně na oblast hlavy.
Světle modrá
- Je vhodná pro kuchyně, koupelny, pracovny.
- Opticky ustupují do pozadí, rozšiřují prostor.
- Obecně pro prostory se spoustou slunečního světla, pro místnosti, které mají působit čistým, hygienickým dojmem.
Tmavě modrá
- Je vhodná jen pro velké, prostorné, reprezentativní místnosti.
- Opticky silně ohraničující, vyvolává dojem velké hloubky.
ŽLUTÁ
Dodává prostoru slunečný, radostný nádech. Žlutá má pozitivní a povzbuzující účinek.
Žlutá rovněž podporuje kreativitu a rozumovou činnost.
Světlé odstíny okru a žluté spolu se dřevem působí nejen teplým dojmem, v této kombinaci s doplňky vytváří velmi elegantní a reprezentativní prostředí.
Psychicky veselé, lehké, povzbudivé.
Opticky rozšiřují a oživují místnosti. U sytých načervenalých tónu záleží na uživateli.
Optimální pro pracovny, jídelny, dětské pokoje.
Obecně pro prostory s malým slunečním svitem.
ORANŽOVÁ
Oranžový je oheň. Proto tato barva automaticky vyvolává pocit tepla, bezpečí a útulnosti.Děti reagují na oranžovou barvu velmi pozitivně. Zajímavá je kombinace se zelenou, kde se oranžová stará o energii a zelená o duševní pohodu.
Psychicky podněcující, aktivizující až agresivní (záleží na sytosti)
Opticky záleží na sytosti, zužuje prostor
Optimální pro místnosti na party.
ZELENÁ
Zářivě zelená je barvy přírody, tvořivosti a naděje. V zelených tónech zařízené místnosti vyvolávají pocit spokojenosti, uvolnění a vyrovnanosti. Zelená působí příznivě jak vedle teplých žlutavých, tak i vedle studených modrých a šedivých barev. Proto ji můžeme kombinovat jak s teplým dřevem, tak i chladným kovem.
Psychicky působí vyrovnaně, uklidňuje, snižuje napětí.
Opticky neutrální, fyzicky působí pozitivně na srdce a krevní oběh, ve světlých odstínech rozšiřuje prostor, ve tmavých ho zužuje.
Optimální pro ložnice a pracovny.
Obecně pro všechny místnosti, v nichž si chceme odpočinout nebo se soustředit, pro hlučné prostředí.
ČERVENÁ
Jako symbol života, krve a všeobecně vitality je červená barvou vysloveně silnou.
Restaurace, kuchyň či jídelna v červeném tónu podporuje chuť k jídlu.
Psychicky dynamická, aktivizující, agresivní.
Opticky záleží na vkusu jednotlivce, může působit také úzkost a deptat.
Optimální pro místnosti na party.
Obecně vhodná pro velké pokoje, v nichž je jen málo stěn.
BÍLÁ
Bílá navozuje pocit čistoty, vzdušnosti, jednoduchosti. Bílá září, oslňuje, ale unavuje oči, proto je vhodné ji kombinovat s jinými barvami, které harmonicky upoutají naši pozornost.
Psychicky světlá, jasná, lehká.
Opticky silně zmenšuje prostor.
Optimální pro všechny místnosti, ve kterých nechceme dosáhnout žádného zvláštního účinku .
HNĚDÁ
Hnědá je přírodní barva, vyjadřuje sounáležitost, stálost a bezpečí. Patří na podlahu, stěny a nábytek. Místnost ale potřebuje oživit i jiným tónem, pomůže kombinace a oranžovou, červenou i fialovou.
Psychicky uklidňující, jsou přívětivé, zmírňující napětí.
Opticky zužují, rámují prostor.
Obecně vhodné pro místnosti, v nichž chceme vytvořit zvlášť příjemnou atmosféru.
BÉŽOVÁ
Vyvolává pocit volnosti, tolerance, přirozenosti. Sama o sobě je nudná, ale v kombinaci s výraznými barvami ( červená, černá, hnědá ), ale i s odvážnějšími odstíny, jako je růžová, fialová vytvářejí velmi elegantní prostředí.
ČERNÁ
Vzbuzuje dojem hloubky, působí až tíživě. Zužuje prostor a ztenčuje objemy. Toho všeho je ale možné různě využít, například v kombinaci s bílou patří k nejkontrastnějším kombinacím.
Velice se hodí třeba na vysoké stropy v komerčních prostorech k optickému schování různých trubek kabelů, vzduchotechniky atd.
Psychicky věcná, strohá, těžká.
Opticky silně zmenšuje prostor.
Optimální pro místnosti, ve kterých má silně působit barevné zařízení.
Obecně platí, že světlé odstíny barev prostory opticky rozšiřují a tmavé odstíny je zase zužují.
Rychlý návod jakou barvu zvolit
- Menší místnosti
- Červenou, oranžovou, žlutou. (světlé odstíny)
- Větší prostory
- Některou ze studených barev (modrá, zelená)
- Stinné prostory a tmavá schodiště
- Oranžovou, žlutou.
- Kuchyně
- Útulné barvy (bílá, broskvová, lososová)
- Pracovny a studovny
- Například zelenou, která uklidňuje naše oči.
- Ložnice
- Modrou, šedou, béžovou (neutrální barvy)
- Koupelny
- Světlé barvy (bílá, světle modrá a zelená).
- Obývací pokoje
- Hnědá, zelená, béžová (širší možnost výběru).
Aby místnost působila prostorněji, zvolíme bílý strop, na stěny světlý a na podlahu tmavší odstín téže barvy. Naopak, pokud na stěny zvolíme sytější odstín, prostor opticky zmenšíme.
Tmavé odstíny na strop volíme pro snížení, ztmavení či zvýraznění prostoru, např. do kinosálů, divadel.
Místnost prohloubíme použitím světlejšího odstínu na zadní straně v porovnaní s odstínem na bočných stěnách.Pokud bychom vybrali tmavší odstín na zadní stěnu, místnost opticky zkrátíme.
Místnost se rozšíří, ale zároveň sníží, zvolíme-li bílé či světle tónované stěny spolu s výrazně barevným stropem.
Chceme-li místnost opticky zkrátit a současně rozšířit, na boční stěny aplikujeme světlý a na zadní stěnu a strop sytější odstín barvy.
Oblast předsíně a schodiště by měla tvořit vhodný přechod zvenčí do interiéru a zároveň naladit na atmosféru celého příbytku. Hodí se sem obzvlášť červená a žlutá. Barevným akcentem se mohou zdůraznit výklenky, výstupky a prahy.
V obývacím pokoji můžeme užít zelených akcentu – pokojových rostlin, polštářů nebo zeleného stínidla lampy. Celkové barevné ladění tu musí být přizpůsobeno hlavně uživatelům a jejich individuálnímu vkusu.
Optimálního barevného ladění prostorů na spaní docílíme odstíny typickými pro podzim a jaro. Podzimními barvami jsou teple červená, žlutá, kaštanově hnědá, měděná a švestkově fialová. Na jaře je dominující barvou žlutá.Představuje nejsvětlejší ze tří základních barev (žluté, červené a modré) a vyzařuje optimizmus a veselí.
V dětském pokoji by měli přirozeně převládat přívětivé, živé a nepříliš chladné tóny.
I problematické prostory lze vymalovat na jedničku!
Kdo by nechtěl mít byt či chalupu vypadající jako ze žurnálu, vymalovaný jako ze škatulky a takový, aby nám jej sousedé záviděli… Bohužel ale některé z nás trápí řada problémů, které nás v souvislosti s nemovitým majetkem občas překvapí. Vše se ale dá s odbornou radou vyřešit. Ať už se jedná o promáčené zdi, zakouřené prostory či zvětralou omítku.
Jak tedy problematické prostory upravit tak, abychom problém vyřešili a příští malování si tak co nejvíce usnadnili?
Mezi nejčastější problém chalup a venkovských či kamenných stavení patří vlhké zdi. Chceme-li, aby zeď v budoucnu nehyzdily ošklivé skvrny od vody či olupující se omítka, je nutné zjistit a odstranit příčinu vlhkosti. Pokud nejsou škody na stěně příliš velké, doporučujeme nejprve odstranit starou omítku, poté použít sanační maltu a sanační štuk (prodává se jako hotová hmota) a přemalovat. Zároveň také upozorňuje na to, že sanační omítka musí schnout déle než ta klasická (vrstva o tloušťce 1 mm schne 1 den) a teprve po jejím úplném vyschnutí ji můžeme natřít. Na tento druh omítek bychom také neměli používat disperzní barvy. Sanační omítka má totiž větší póry, aby ji případná vlhkost neponičila, ale prostupovala omítkou do volného prostoru. Použijeme-li na takovýto druh materiálu disperzní barvu, ucpeme póry a případné vlhko způsobí, že původní skvrnu budou ještě větší a celá naše práce tak přijde vniveč. Vhodným druhem barev jsou v tomto případě paropropustné nátěrové barvy, který splňují kritéria pro průnik vodních par a ve srovnání s drahými silikátovými nátěry je také výrazně levnější.
Sousedům vytekla pračka, na stropě vedle komína prosvítají dehtové skvrny, zeď pod starou zářivkou je zažloutlá, omastek hyzdí stěny kolem sporáku… Všechny tyto problémy mají společného jmenovatele – prolínání (protečení). Co s tím? Stejně jako u vlhkých zdí je nejprve třeba najít příčinu – doporučit sousedům lepší těsnění, opravit či vyčistit komín, vyměnit staré zářivky za nové… Než se pustíme do oprav, měli bychom skvrnu pořádně vysušit a poté dané místo oškrabat až na omítku. Poté bychom měli problematické místo ošetřit neutralizační solí a nechat uschnout. V případě potřeby můžeme postup zopakovat a poté přemalovat vnitřní nátěrovou barvou. I tak se může stát, že problém bude urputnější a skvrna se objeví znovu. Pak je třeba použít izolující nátěr, např. syntetickou nebo nitro bílou barvu, která skvrny odizoluje. Protože jsou obě barvy poněkud mastnější, doporučujeme do nich přidat trochu saponátu na mytí nádobí (1 dl na 1 l barvy), který mastnotu stáhne.
I když se legislativa snaží české kuřáky jejich neřesti odnaučit, řada z nás si svůj nešvar užívá právě v pohodlí svého domova. Výsledkem jsou pak zažloutlé skvrny od nikotinu v tabákovém kouři na zdech. Zbavíme se jich podobně jako skvrn od protečení – povrch nejprve oškrábeme, poté použijeme izolační nátěry, penetraci a přemalujeme klasickou vnitřní nátěrovou barvou. Milovníky domácí pohody za doprovodu praskajícího ohně v krbu často trápí podobný problém – skvrny od kouře. Ty odstraníme pomocí slabého mýdlového roztoku a pak už můžeme bez obav malovat bílou nebo natónovanou barvou.
Daleko urputnějším problémem bývají plísně. Ve vnitřních prostorách se nejčastěji setkáme se dvěma druhy – černá (klasická, běžnější) a hnědá (je úpornější, její odstranění nám zabere mnohem víc práce). Stejně jakou ostatních domácích „nešvarů“ musíme i zde zjistit příčinu – nejčastěji se plísně objeví ve chvíli, kdy z jakéhokoliv důvodu rapidně vzroste vlhkost v místnosti. Může se to stát třeba při výměně oken – ta nová sice těsní mnohem lépe než stará, ale zmenší cirkulaci vzduchu v místnosti, čímž se vytvoří příhodné podmínky pro vznik plísní. Ty se pak nejčastěji objevují v rozích a koutech, kde se vlhkost sráží nejvíce. Ideální by samozřejmě bylo zamezit jejich výskytu hned v prvopočátku, protože spóry se šíří vzduchem, ale to se nám ne vždy podaří. Nalezneme-li v našem království přeci jen nepříjemnou tmavou skvrnu, nevyhneme se odstranění omítky za mokra až na cihly tak, abychom odstranili i zárodky plísní (pokud se nám to nepodaří, plíseň si po čase opět najde své původní místo). Pokud povrch nelze oškrábat (např. beton), je třeba jej očistit za pomoci malířské škrabky za mokra. Poté je vhodné použít desinfekční a likvidační prostředek na plísně a vnitřní nátěrovou barvu s protiplísňovou ochranou. Na tento druh prostorů je vhodná protiplísňová, která obsahuje protiplísňové prostředky, ale i přesto je vysoce paropropustná a vysoce bílá. Pak už bychom měli myslet jen na dobré odvětrávání místnosti, aby nás plíseň po čase nepřekvapila znovu.
S rostoucí životní úrovní obyvatel České republiky stoupají i jejich požadavky na bydlení. Řešením ale nemusí být vždy jen pořízení nového bytu, představu o ideálním bydlení může plně pokrýt rekonstrukce toho stávajícího.
KONTAKT
Pavel Novák - Komplexní servis
Jana Marka 1166/19, 184 00 Praha 8
mobil: 604 947 079 - Pavel Novák
email: komplexniservis@seznam.cz
www.komplexniservis.cz